z diecézy v obrazoch
Úvod  | Kúria  | Cirkevný súd  | Časopis  | Dokumenty  | Bohoslužby  | Partneri  | KATEDRÁLA - Info

 

 

 

9. Juraj CSÁSZKA

(1874 - 1891)

 

   

Narodil sa 4. decembra 1826 v Nitrianskej Strede. Pred menovaním za spišského biskupa bol kanonikom ostrihomskej kapituly a nositeľom mnohých čestných titulov. Bol najskôr notárom a archivárom, neskôr tajomníkom arcibiskupského vikariátu v Trnave a následne aj riaditeľom primaciálnej kancelárie, arcibiskupského úradu. Za spišského biskupa bol menovaný 28. februára 1874. Osobne bol prítomný pri kánonickom potvrdení svojho menovania v Ríme pápežom Piom IX. dňa 15. júna 1874, pričom mu osobne odovzdal rochetu. Na biskupa bol vysvätený v Ostrihome 19. júla 1874. Slávnostný vstup do katedrály sa uskutočnil 2. septembra 1874. V roku 1875 mu bola udelená veľká pocta - Bol mu odovzdaný Veľký kríž rytiera svätého Jerusalemského hrobu. Vďaka jeho úsiliu prišli rehoľné sestry do Levoče, Spišských Vlách, Ružomberku a do Tvrdošína. Patril k zakladateľom Spišského historického spolku. V Spišskom Podhradí založil tlačiareň, za pomoci ktorej prispieval k vydávaniu regionálnych nemeckých novín Zipser Bote. Bol autorom prác o fajčení v seminároch, matematických tabuliek a tlačou vyšli aj jeho pastierske listy a kázne. Urobil rozsiahlu rekonštrukciu katedrály - presbytérium, vitráže v presbytériu - a iných kostolov. Dňa 27. októbra 1891 bol menovaný za kaločského arcibiskupa. Zomrel 11. augusta 1904 v Budapešti.

 

 

   
 

Aktuality
30.1.2019
Unitas 2%
viac info

16.1.2019
Hokejový turnaj kňazov
viac info

23.12.2018
Nové číslo časopisu KAPITULA
viac info

13.12.2018
Obnova Kaplnky Zápoľskovcov v Spišskej Kapitule
viac info

24.11.2018
Pohreb kňaza - vdp. R. Vetrík
viac info